Panjur manuel çevirme kolu, geleneksel olarak adlandırılan panjur sistemlerinin en önemli aksesuarlarından bir tanesidir. Manuel panjur sistemlerinde panjurun açılıp kapanması insan eliyle mümkün olmaktadır. Daha önce üretilmiş olan hala da birçok kişi tarafından kullanılan bir sistemdir. Çevirme kolu manuel panjurların çalışması için oldukça önemlidir. Bozulması ya da zedelenmesi durumunda panjur eski işlevini yerine getiremeyecek hale gelmektedir. Sürekli kullanıma bağlı olarak bu çevirme kolu zarar görebilmektedir. Bunun yanında dış etkenlere bağlı olarak da bozulmalar meydana gelebilmektedir. Dış etkenlerde genellikle en çok etkileyen hava koşullarıdır.

Panjur manuel çevirme kolunun hangi materyalden yapıldığı çok önemlidir. Bunun sebebi dış etkenlere bağlı olarak meydana gelecek bozulmaların daha engellenebilir olmasıdır. Aynı zamanda materyali sağlam olan çevirme kolu da uzun kullanımda bile pek sorun yaratmamaktadır. Manuel panjur kullanımı hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi otomatik panjur sisteminden daha uygun olmasından da kaynaklanmaktadır. Otomatik panjur sistemleri gelişmiş teknolojilerden üretildiği için daha fazla avantaj sunmaktadır. Fakat manuel panjur sisteminin de sunmuş olduğu birçok avantaj da bulunmaktadır. Manuel panjur sistemine bağlı olan çevirme kolu bu yüzden otomatik panjur sisteminde bulunmamaktadır.

Panjur manuel çevirme kolu

Panjur Manuel Çevirme Kolu Avantajları Nelerdir

Panjur manuel çevirme kolu birçok avantaj sağlamaktadır. Ürünün kullanıcıları çevirme kolu kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Elektrik kullanmadan sadece kullanıcının gücüyle çalıştığı için faturalardan tasarruf ettirmektedir. Aynı zamanda otomatik panjur sistemlerinden de daha az maliyetlidir. Parçaları yıpranma durumunda kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Kullanılan panjurun ölçülerine göre uygun çevirme kolu satılmaktadır. Bundan dolayı yaşanılan herhangi bir arızada panjurun tamamını değiştirmek yerine sadece çevirme kolunun değişmesi yeterlidir. Bu da arızanın kolaylıkla giderilmesini sağlamaktadır. Manuel panjurun aynı şekilde diğer aksesuarları da değiştirilebilmektedir.

Panjur çevirme kolunu uzun süreli kullanmak istediğiniz zaman mutlaka bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi her ürün gibi panjurun da yıpranma göstermektedir. Bu yıpranmanın yavaşlaması ise kullanıcılara bağlıdır. Panjur çevirme kolunun dış etkilere bağlı yıpranmasını yavaşlatmanın diğer bir yolu da doğru materyal tercihidir. Genellikle çelik materyalden üretilen panjur aksesuarları daha dayanıklı olmaktadır. Bunun için tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Panjur kullanımı genellikle evlerde tercih edilse de artık birçok yaşam alanında kullanmaktadır. Bunun sebebi panjur sektörünün gelişip her alanda kullanıma uygun hale gelmesidir.

Panjur Manuel Çevirme Kolu Değiştirme İşlemi

Panjur yaşam alanlarını daha konforlu hale getirmektedir. Bu avantajın sağlanabilmesi için kurulmuş mevcut bir düzen bulunmaktadır. Bu düzen panjur aksesuarlarıdır. Bu aksesuarlarının en önemlisi kesinlikle panjur manuel çevirme kolu olmaktadır. Çünkü manuel panjur sisteminin çalışma prensibi çevirme kolu üzerine kurulmuştur. Panjur aksesuarları zamanla deforme olabilmektedir. Fakat bu konuda endişelenmeye gerek olmamaktadır. Manuel panjur sisteminde tüm aksesuarlar yenisiyle değiştirilebilmektedir. Yenisiyle değiştirme işlemi oldukça pratiktir. Yapmanız gereken işlem ilk olarak panjur ölçülerinize göre yeni bir çevirme kolu almaktır.

Panjur çevirme kolu yenisi alınmasıyla birlikte değiştirilir. Fakat bu konuda da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Daha önce panjur aksesuarlarından herhangi birinin değişimini yapmadıysanız mutlaka servis desteği alınmalıdır. Servis elamanları bu konuda deneyimli olduğundan dolayı panjura zarar vermeden bu değişimi gerçekleştirecektir. Bilmemenize rağmen panjur aksesuarlarının değişimini yaparak panjurun diğer ana aksesuarlarına zarar gelebilmektedir. Bu da panjurunuzun eskisi gibi çalışmamasına sebebiyet verecektir. Bunun dışında alınan her aksesuar yenisiyle değiştirildiğinde arıza çözülecektir. Manuel panjur aksesuarları değiştirilebilir olduğu için arıza durumunda endişeye gerek duyulmamalıdır.

Diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir