Sıfır kepenk sarmal görüntüye sahip kapı, daraba, gibi birçok farklı isimle tanımlanan dikey çalışan bir otomatik kapı modeli olarak bilinmektedir. Kepenkler kapılarda, pencerelerde, dükkan girişi ve benzeri açıklıkları kapatabilmek için takılan parçalardır. Kepenk yapısı tahta ya da demir türlerine sahip, eğreti veya yerleşik, açılıp kapanabilen çeşitlere sahiptir.

Kapı, konut ve diğer çeşitli alanlarda yaşam tarzına ve ihtiyaç yerlerine uygun olarak belirlenmektedir. Şekillendirilen duvarlardaki boşluklara yerleştirilerek, binalara uyumlu hale getirilmektedir. Kapı giriş, çıkış, havalandırma, yalıtım ve güvenlik amaçları ile kullanılan nesnelere denilmektedir. Sıfır kepenk, yapı içerisinde kapı ve pencerelerde koruma, kapı-garaj giriş çıkış ve güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Bununla birlikte yağmur, rüzgar ve güneş gibi zor hava koşullarının olumsuz etkilerinden korunarak kullanılmaktadır. Eskimiş görüntüye, kullanım zorluğuna sahip kepenk yerine son teknoloji ürünlerine sahip kepenk sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Kepenk Nedir?

Kepenk; kapı, pencere, yangın koruma ihtiyacı olan yerlerine kadar birçok alanda çok kullanışlı yapıya sahiptir. Kapatma görevi gören ve yalıtım sağlamak için kullanılan türlü biçimlerde sac levha, demir kanat yapısına sahiptir. Kepenk yapısı sıra sıra dizilmiş, kendinden kanallı olarak üretilmiş olan ve bu kanallara oturularak birleştirilen dizili profillerden oluşur. Birbirine geçen profilleri tutan kısımlar, profillerin hareket kabiliyeti sağlaması üzerinde dizayn edilmektedir.

Bu şekilde tasarlanmasının sebebi, kepenklerin açma veya kapatma işlemlerinde motor desteği ile birlikte hareket eden kepenklerin, motora bağlı olan bölümüne sarılmasını ve bu sarım esnasında mümkün olduğu kadar boşluk bırakmamasını sağlar. Bu sistem sayesinde kepenk, açılış ya da kapanırken yan çizgiler birbirinin üzerine zarar vermeden üst üste gelerek birleşmektedir. Bu işlem sonrasında sarılan kepenk çizilmemiş şekilde olacaktır. Ayrıca kepenk hareketi ile bulunduğu kanalda sorunsuz bir şekilde hareket etmiş olabilecektir. Kepenk yapısı darbelere dayanım sayesinde güvenlik bakımından tercih edilmektedir. Bu yüzden en önemli dış mekan ürünleri arasında yer alır. Dışarıdan gelen bütün darbelere karşı güvenlik sağlaması yanında izolasyon amaçlı ile kullanım alanları olduğu belirtilmektedir.

Sıfır Kepenk Sistemi Ne İşe Yarar?

Kepenk sistemi yaygın olarak iş yerlerinde kullanılsa da apartmanlar ve villalar da dahil olmak üzere birçok alanda güvenlik imkanı sağlar. Otomatik kumandalı kepenk sistemi ile kepenk kontrolü yapılması artık daha kolay hale gelmiştir. Kepenk sistemi sadece güvenlik sistemi sağlamaz. Aynı zamanda olumsuz hava şartlarına karşı korumada sağlayacaktır. İzolasyon imkanı ve buna bağlı enerji tasarrufu sayesinde kullanıcıyı herhangi bir zarara uğratmaz. Olası hasar ya da darbelere karşı dayanıklı gövdeye sahip olmaktadır. Şifreli panel kullanımı kolaylığı sayesinde daha çok ve daha etkili güvenlik imkanı bulunmaktadır.

Kepenk ürünlerinde birçok hayatı kolaylaştıran özellik ön plana çıkmaktadır. Özellikle tüketici bakımından işlevi, kapı ve pencere girişine karşı oluşabilecek darbe ve müdahale durumlarını engellemektir. İşlevinin diğer koruyucu ürünlerine göre daha yüksek olması ve kullanım kolaylığı imkanı sağlaması olarak belirtilmektedir. Güçlendirilmiş olan hammaddelerden üretilebilmesi ve üst tarafında bulunan motorlu parçanın dönmesi kullanım kolaylığı sunmaktadır. Düzenli bir şekilde sarılması sonucu açılıp kapanma fonksiyonunu gerçekleştirerek kullanım kolaylığı imkanı sağlamaktadır.

Garaj kapılarından dükkan kapılarına, yangın bölme ihtiyacı duyulan her yerden fabrika kapılarına kadar birçok alanda birçok farklı şekil ve alternatifte ihtiyaçlara uygun olarak sıfır kepenk üretimi yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir