Kepenkler genellikle evlerde, iş yerlerinde ve garajlarda kullanılmaktadır. Kepenk sistemleri kapıları ve pencereleri kapatmak amacıyla kullanılırlar. Eskiden kepenkler tahta kanatlardan veya demir ve benzeri malzemelerden yapılmaktaydı. Şimdi ise teknolojik açıdan daha güçlü ve sağlam kepenkler üretilmeye başlandı. Bu farklı çeşit kepenklerde, farklı çeşitte kepenk bakımları uygulanmaktadır. Kepenk bakımı için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemler, kepenklerinizi düzenli aralıklarla fırça ve su kombinasyonu yardımı ile düzenli olarak yıkayabilirsiniz.

Kepenklerinizi fırça ve su yardımıyla yıkadıktan sonra kurumasını beklemeden çalıştırmamalısınız. Bir diğer kepenk bakımı yöntemi iste bir ıslak bez ve pas söktürücü ile palet ve kanalları temizleyip kepenklerinizin rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bu çeşit kepenk bakımları kepenklerin işleyiş sistemleri ve uzun ömürlü olmaları açısından büyük bir önem taşımaktadır. Kepenkler otomasyon sistemleri ile çalıştıklarından dolayı soğuk ve sıcak aylarda sıklıkla arızalanabilmektedir. Firma olarak sizler için kepenk bakımlarını 3 ay ara ile yaptırılmasının doğru olduğunu önermekteyiz.

Böylece kepenkleriniz daha uzun ömürlü olacak ve bütçenizi korumak açısından da büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır. Her şeyde olduğu gibi bakımı aksatılan ürünler sizin o üründen aldığınız performansı düşürerek üründen aldığınız verimi ve memnuniyeti de azaltacaktır. Buna bakımı aksatılan kepenklerimizde dahildir.

Kepenk Bakımı Neden Gereklidir?

Kepenk bakımı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken fakat birçok kepenk kullanıcısı tarafından ihmal edilen bir durumdur. İhmal edilmemesi önemlidir çünkü neredeyse tüm kepenk arızaları bakımsız ürünlerden meydana gelmektedir. Kepenk bakımı kullanıcılar tarafından sürekli es geçilmektedir. Ancak bu düşünce kepenk arızalarının temel kaynağıdır. Kepenk bakımı yapılmamış cihazlarda meydana gelebilecek en zorlu arıza motor arızası olacaktır.

Çünkü; kepenklerde genellikle tüp motorları kullanılmaktadır. Bundan dolayı sistemde kullanılan paletler motora bağlı ve şaftların üzerinde vidayla sabitlenerek kullanılmaktadır. Bu nedenle hareket eden kepenkler zaman içerisinde bu vidaları gevşetmektedir ve vida kopmaları meydana gelebilmektedir. Kepenklerin motor kısmı paletlerde de uygulanılmakta olduğu gibi şafta vida aracılığıyla sabitlenmektedir. Zaman içerisinde bu motorlarda bulunan vidalarda düşme ve kırılma meydana gelebilmektedir. Kepenklerde bu problemlerle çok sık karşılaşılmaktadır. Bu gibi problemler sizler için hem maddi hem manevi zorluklara yol açabilmektedir bu yüzden bakımı oldukça önemli ve gereklidir.

Bakım Yapılmadığında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılır?

Kepenk bakımı yapılmadığında karşılaşabilinecek en önemli sorun boru başı olarak adlandırdığımız, motor sistemi karşısında bulunan rumanlı kısımdır. Bu kısımda kırılma, rumanda dağılma oluşmaktadır. Bu kırılma ve dağılma sorunları mal kaybı ve en önemlisi can kaybına yol açabilmektedir. Çünkü, boru başlarının kırılması halinde kepenkler sarılı halde olurken düşme riski oldukça yüksektir. Hem uzun ömürlü hem de sizi ve bütçenizi korumak adına bakım oldukça büyük bir ölçüde önem taşımaktadır. Bu bakımlar için tecrübeli ve işlerinde usta çalışma arkadaşlarımız tarafından firmamıza ulaşarak destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir