Tente Fiyatları

Tente, evleri daha konforlu ve çekici hale getirmenin harika bir yoludur. Tenteler yalnızca güneşten koruma sağlamakla kalmayıp, bunun yanında da yaz günlerinde evlerin serin kalmasına yardım ederler. Tente fiyatları değişiklik gösterir. Tente fiyatını etkileyen pek çok faktör bulunur. Bunları kuruluma geçmeden önce anlamak oldukça önemlidir. Tente fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden bazıları; Tente boyutu, tentenin hangi malzemeden yapıldığı ve aydınlatma, ısıtma gibi ek özelliklerin dahil edilmesi olarak sıralanır. Geri çekilebilir dikey tenteler oldukça ekonomik bir seçenek olarak bilinir. Bu tente manuel veya motorlu olabilir. Açılır kapanır motorlu tentelerin maliyeti yüksektir. Tenteler farklı malzemelerden yapılabilir, kumaş ve kanvas yaygın olan tente malzemeleri arasındadır. Kanvas ve kumaş tenteler uygun fiyata yeterli miktarda gölge imkânı verir. Metal tenteler kumaştan çok daha dayanıklıdır. Metal tentelerin işçilik maliyetleri vardır. Metal tentelerin üzeri yağmur gibi çevresel faktörler ile zamanla yıpranabilir bu sebeple koruyucu kaplama yapılmalıdır. Bakır tente diğer tente çeşitlerine göre daha az yaygındır. Bakır tenteler neredeyse hiç bakım gerektirmeyen özelliktedir.
Tente

Tente Nedir?

Tente evlerin dış kısmına, pencerenin, kapının veya duvarın üzerine kurulan hem evin içerisinde hem de evin dışarısında güneşten gelen sıcaklığı korumak ve evleri gün boyunca serin tutmak için kullanılan malzemedir. Evlerin girişinde tente bulunması özellikle de sıcak günlerde evlerin havasını değiştirmeye büyük bir ölçüde yardım eder. Tüm bunların yanında tenteler klima veya havalandırma sistemini çalıştırmayı da büyük ölçüde etkiler. Böylece faturalar düşer.

Çeşitlilik gösteren tente sistemleri bahçe, iş yeri, restoran, balkon ve restoran gibi bu tarz alanları dış etkilerden korumak adına kullanılır. Tentelerin yapıları su geçirmeyen ve genel olarak solmayan türdedir. Dayanıklı bir şekilde üretilen tenteler her evin olmazsa olmazları arasındadır.

Tente Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Tente fiyatlarını etkileyen faktörler; kumaş, çerçeve, sensör, motor, boyut, çatı montaj braketleri, uzaktan kumandalar, zamanlayıcılar ve iOS-Android uyumlu olması olarak sıralanır. Doğru tente alışverişi için tentenin yerleşeceği yer, alanın büyüklüğü ve kurulduktan sonra tentenin nasıl kullanacağı hesaba katılmalıdır. Tentenin boyutu, fiyatı etkileyen en önemli bileşenlerden biridir. Tente ne kadar büyük bir alanı kaplayacaksa fiyatı da o kadar yükselir.

Fiyatı etkileyen diğer bir faktör de kumaş seçenekleridir. Kaliteli kumaşlar çok daha uzun ömürlü olmakla birlikte bakım maliyetleri de düşüktür. Fiyatı etkileyen diğer bir unsur tentenin manuel mi yoksa motorlu mu olacağıdır. Manuel tenteler motorlu tentelere kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Tenteler üzerine eklenecek ek özellik ve aksesuarlar tente fiyatlarını belirleyici unsurlardandır. Bu tür özellikler arasında rüzgâr sensörleri, ışıklar ve koruma sağlamak adına koruyucu başlıklar bulunur. Tente montajı yapan kişilerin alacakları ücretteyken tente maliyetleri arasındadır. Tente ne kadar büyük olursa kurulum için o kadar fazla ücret alınacaktır.

Tente2
Tente3

Tentenin Ortalama Ömrü Ne Kadardır?

Tenteler düzgün ve temiz kullanıldığında 5-15 yıl arasında kullanılabilir. Tentenin ömrü nasıl bakıldığına bağlıdır. Ev sahipleri tenteleri ayda bir kez incelemeli ve gerektiğinde temizliğini yapmalıdır. Uygun bakımlar ve şartlar sağlandığında tenteler uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Tentelerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Tentelerin ömrü türüne ve kullanımına göre değişiklik gösterebilir. Tenteler yerleşim alanı ve coğrafi konuma uygun olarak seçildiğinde ömrü uzayabilir. Tenteler kaliteli ve profesyonel malzemelerden yapılmalıdır. Tentelerin çerçeve sistemleri düzgün olmalıdır. Bu özellikleri taşımayan tenteler hem güvenlik tehlikesi oluşturup bunun yanında düzgün şekilde görevlerini yerine getiremez. Sabit tenteler açılır kapanır tentelere kıyasla daha uzun ömürlü olabilir. Ayda bir kez üreticinin talimatlarına uyularak temizlenen tenteler daha uzun ömürlü olabilir. Tenteler temizlenirken sadece su kullanılmalıdır. Doğru şekilde kontrol edilip temizlenen tenteler uzun ömürlü olabilir. En küçük bir yırtık fark edilen tenteler hemen onarılmalıdır. Böylece zaten dayanıklı yapıda olan tentelerin ömrü daha da uzatılabilir.

Tenteler Su Geçirir Mi?

Tente kullanımı yaşam alanlarını daha konforlu ve çekici bir hale getirmek için mükemmel bir çözümdür. Tenteler su geçirmeyen özellikte tasarlanır. Tentelerin büyük bir kısmı ideal bir eğimle kurulur. İdeal eğitimle kurulan tenteler yağmur ve kardan koruyucu özelliğe sahiptir. Tenteler yapısı gereği yağmur ve güneş geçirmeyen özellikte tasarlanmıştır. Tenteler tüm yıl boyunca hava şartlarına göre kullanılabilir. Tentelerin zarar görmesini engellemek için şiddetli rüzgâr ve kar durumlarında tenteler kaldırılmalıdır. Tentenin yapısı ve kalitesine göre su geçirme özelliği de değişiklik gösterebilir. Kaliteli tenteler su geçirmez özellikte olurken ucuz ve kalitesiz tenteler su geçirme tehlikesi yaratabilir.

Tente Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tenteler ev sahipleri için çok fazla avantaj sunar. Tentelerin sağladığı fayda gölge oluşturmasıdır. Gölge oluşumu ile ev sahipleri ve misafirler dışarda daha fazla zaman geçirebilir. Tenteler ile yağmur ve kardan korunabilir. Düzgün şekilde yerleştirilen tenteler ev sahiplerinin faturalarından tasarruf etmesine de yardımcı olur. Tenteler evleri daha serin tutmaya yardım ettiğinden klima kullanımında azaltmaktadır. Azalan faturalar ile tenteler kendi masraflarını karşılayabilir bir yatırım olur. Tente ile güneşin zararlı ışınlarından korunulabilir. Tente kullanımı mobilyaların erkence solmasını engeller.

Tenteler Hangi Malzemelerden Yapılır?

Tenteler geçmiş zamanlarda yalnızca kanvas, metal ve ahşaptan yapılırken günümüzde tentenin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Tenteler günümüzde az bakım gerektiren ve çok daha dayanıklı malzemelerle üretilmektedir.

Tente genellikle ahşap, alüminyum ve çelikten yapılır. Kumaş tenteler de mevcuttur. Tentelerin pek çok amacı vardır. Tenteler çatıları genişleterek hava koşullarına karşı ev evinize ek koruma sağlar. Güneşe karşı gölge sağlar. Tenteler evin genel görünümü de iyileştirir. Tenteler her türlü malzemeden yapılır. Ev sahipleri evlerine uygun olarak tercih edilen özelliklerde ve uygun malzemelerde tente seçimi yapmalıdır.

Tenteler hangi amaca hizmet edeceğine göre farklı malzeme türünden yapılır. Tentenin yapım malzemeleri değişim gösterir. Tenteler tipik olarak pamuk, akrilik, elyaf, metal ve ahşap başta olmak üzere daha fazla malzeme kullanılarak da yapılabilir.

Tente 4

Tente Çeşitleri

Sabit tenteler evin dış duvarına takılır. Sabit tenteler belirlenen bölgeleri güneşten korumak için kullanılır.

Açılır kapanır tenteler sabit tenteler ile aynı işlevi sağlar fakat gerektiği zaman ileri ve geri hareket sağlayabilir. Böylece açılır kapanır tenteler gölge ve bunun yanında çok yönlülük sağlar. Açılır kapanır tenteler veranda ve dış alanlar için uygundur. Güneşin sert olduğu zamanlarda açılır kapanır tenteler kullanılır. Serin bir günde işe tenteler kapatılabilir.

Motorlu tenteler, sensörleri ve uzaktan kumandaları ile kullanılır. Motorlu tenteler diğer tenteler e kıyasla biraz daha pahalı olsa dahi uzun vadede kullanıcılarını para ve zamandan tasarruf ettirir. Motorlu tenteler muadillerine kıyasla daha uzun ömürlüdür. Motorlu tenteler daha uzun ömürlü olmasının sebebi hava koşullarından saklanabilmesidir.

Veranda tenteleri, evlerin yan taraflarına takılır ve dış mekanların güneş ışığından korur. Veranda tenteleri çapraz olarak aşağı doğru uzanır özelliktedir. Veranda tenteleri sabit kumaş veya geri çekilen kumaş malzemeden yapılır.

Bağlantılı tenteler, metal çerçeveye bağlı kumaş bir tepeye sahiptir. Bu tenteler belirli bir yere sabitlenmez.

Pencere ve kapı tenteleri diğer tentelere kıyasla daha küçüktür. Bu tenteler pencere ve kapı üzerinde gölge sağlamaya yarar. Pencereden çok fazla güneş girmesini engeller.

Tentelerin Kullanım Malzemeleri Nelerdir?

Polyester tenteler, su geçirmez, alev önleyici ve dayanıklıdır. Polyester tente kumaşı bu alanda etkili bir malzemedir. Polyester tentenin tek dezavantajı rengin en hızlısı olmasıdır. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalan polyester tenteler zamanla solabilir.

Akrilik tenteler güneşe karşı dayanıklı malzemelerden üretilir. Akrilik tenteler yüksek kaliteli kumaşlardan yapılır. Akrilik tenteler evlerdeki mobilyaların solmasına sebep olan güneş ışınlarından koruma etkisine sahiptir. Akrilik tenteler geri çekilebilir özellikte olabilir.

Mikro delikli kumaşlar havalandırmaya izin veren küçük deliklere sahiptir. Mikro delikli kumaşlar genel olarak yazlıklarda kullanılır. Mikro delikli kumaşlar gölge ve hava akışı sağlar. Mikro delikli kumaş kullanılan tentelerin temizlenmesi oldukça kolaydır.

Pamuk malzeme kullanılarak üretilen tenteler kullanılırken dokumanın sık olduğundan ve birkaç koruma katmanı ile kaplandığından emin olunmalıdır.

Metal tenteler sağlam yapıları sayesinde oldukça dayanıklıdır. Metal tentelerin dezavantajı ise gürültülü olmasıdır.

Vinil tenteler günümüzde mevcut en yaygın tente türlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Vinil tenteler yağmurdan, güneş ışınlarından ve şiddetli rüzgârlardan korunmayı engellemek adına oldukça sık tercih edilir.

Ahşap tenteler doğru şekilde üretilirse oldukça koruyucu bir malzemedir. Ahşap tentelerin dezavantajı ise neme karşı dayanıksız olmalarıdır.

 

Tenteler Günlük Hayatımızda Ne Amaçla Kullanılır?

Arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız ve dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız tenteler bahçe üzerinde çok rahat bir yemek alanı yaratmanın harika bir yoludur. Tenteler yalnızca güneşin ışınlarından ve hafif yağmurdan korumakla kalmaz aynı zamanda da bir yemek alanı oluşturmaya yardımcı olur. Tentelerin üzerine bağlanacak dış mekân ısıtıcıları ve Led ışıkları ile hoş ve rahatlatıcı bir ortam oluşturulabilir.

Sizde hemen tente fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve tente satın almak istiyorsanız hemen bizi arayın.

Tente Kullanım Yerleri
Kullanım Alanları

Güneye bakan evlere sahip olan kişilerin evi günün büyük bir bölümünde güneş ışığı alır. Güneye bakan pencerelerin yanına yerleştirilmiş tenteler ile mobilyaları güneşten korumak için gölgelik oluşturulabilir. Böylece doğru tente kullanımı ile mobilyaların solması engellenir.

Tenteler sıcak odaları senin tutmaya da yardımcı olabilir. Gün içerisinde oldukça fazla güneş alan ve de fazlaca sayıda pencere sahip olan odalarda sıcaklık gün boyunca yüksek olabilir. Tenteler, genel olarak bu pencereler üzerinde konumlandırılarak gölge oluşumunu sağlayıp oda sıcaklığında düşük tutar.

Tentelerin Kullanım Alanları

Bahçede kendinize özel bir rahatlama alanı yaratabileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz bir köşe oluşturmak için tente kullanımı yapabilirsiniz. Güneş ve yağmurdan korunarak tentenin altında rahat bir alan elde edebilirsiniz.

Açık havadaki oyun alanlarının üzerine bir tente kurulumu yaparak çocukları zararlı UV ışınlarından koruyabilirsiniz. Sıcaklık yükseldiğinde tenteyi açarak çocuklarda oluşacak güneş yanığı ve terleme gibi durumları engelleyip çocukların dışarıda oyun oynama keyfini arttırabilirsiniz.

 

motorlu tente
Tente Fiyatları

Manuel ve Motorlu Tente

Motorlu ya da manuel açılır kapanır tente seçimi yapmak ev sahibinin zevkine ve bütçesine göre değişim gösterir. Neredeyse tüm tente firmaları bu iki tip ürünü müşterilerine sunar. Tente satın almak mülk için önemli bir yatırım olması sebebiyle ev sahipleri karar vermeden önce evlerinin özelliklerine bakarak bu ürünlerin artılarını ve eksilerini dikkate almalıdır.

 

Manuel Tente

Manuel tenteler en uygun fiyatlı ve en sık tercih edilen tente türleri arasındadır. Manuel tenteler elektrik kullanılmadan uzatıla bilinir özelliğine sahiptir. Bu da elektrik kesildiği durumlarda bu tenteleri halen kullanabileceğiniz anlamına gelir. Manuel tentelerin ikinci bir artısı da elektrikli bir parçanın bozulup bu tentelerin düzgün çalışmaması ve bununla birlikte açamama konusunda endişe edilmesine gerek duyulmamasıdır. Zaman içinde elektrikli tenteler bakım ister. Elektrikli tentelerin bakımının yapılması ve bazı parçalarının yıllar içinde değiştirilmesi gerekir.

Manuel tenteler iyi bir bakım ile en az on yıl dayanıklılık süresine sahiptir. Manuel tentelerin diğer bir avantajı da motorlu tentelere kıyasla daha fazlası stabilite ve destek sağlamaya yarayan destek çubukları içermiş olmasıdır. Manuel açılır kapanır tenteler düşük maliyetlidir. Manuel tentenin kurulması ve satın alınması motorlu tentelere kıyasla oldukça ucuzdur. Motorlu tentelerin elektrik şebekeleri üzerine bağlı olması sebebiyle kurulum aşamasında insan gücü ve ek olarak bir masraf gerektirmesi manuel tentelerin motorlu tentelere kıyasla tercih edilme sebepleri arasındadır. Manuel tentelerin de dezavantajları bulunur. Manuel tentelerin el ile açılması gerektiğinden yaşlı bir birey tarafından açılması zor olacaktır.

 

Motorlu Tente

Motorlu tenteler daima enerji tasarrufu ve zamandan avantaj sağlar. Motorlu açılır kapanır tenteler manuel tentelere kıyasla dört kata kadar daha fazla tasarruf sağlar. Motorlu tentelerin açılmaları çok daha kolaydır. Motorlu tenteler akıllı telefonlardan bir düğmeye dokunularak olarak açılabilir. Motorlu tenteler evlere kolay bir şekilde bağlanabilir.

Son teknoloji motorlu tentelerde yağmur veya şiddetli bir rüzgâr olduğu hissedildiğinde geri çekilmesine olanak tanıyan sensörler bulunuyor. Bu da rüzgârlı havalarda tenteyi kapatmayı ve güneşli havalarda da bu tenteleri açmayı unutma konusunda endişe yaratmaya gerek duymadığını gösterir. Motorlu açılır kapanır tentelerin diğer bir artısı açılıp kapandığında ileri geriye uzanan kollara sahip olmasıdır. Bu kollar evlerin tasarımına daha kolay bir uyum sağladıkları için evleri görünüm açısından daha çekici kılar. Motorlu tentelerin dezavantajı maliyetleri olarak bilinir. Motorlu tenteler daha kullanışlı olmalarına rağmen manuel tentelere göre daha pahalıdır.

Manuel Mi Motorlu Tente Mi Tercih Edilmelidir?

Manuel mi yoksa otomatik bir tente mi alınması akıllarına takılan en büyük sorulardan biridir. Motorlu tenteler elektrikle çalışır. Ellerin aksine bu tenteleri geri çeken motorlardır. Motorlu tentelerin akıllı telefon aracılığıyla kontrol edilme özellikleri de bulur. Açılır kapanır tenteleri satın almadan önce bu tentelerin nasıl kullanmayı planlandığı ve satın alınırken kişilerin adına neyin önemli olduğu belirlenmelidir. Tenteler ilkbahar yaz aylarında mı kullanılacak yoksa sonbahar ve kış aylarında kullanacak mı? Bu sorular motorlu veya manuel tentelerin eviniz için doğru olup olmadığını anlamamıza yardım eder.

Pergola Tente nedir?

Pergola tente sıcak yaz aylarında bahçe üzerinde gölge oluşturmak adına oldukça önemlidir. Pergola tenteler evleri güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olabilecek bir seçenektir. Pergola tenteler evleri yalnızca güneş ışınlarından korumakla kalmaz yağmurda da korumaya devam eder. Klasik tenteler ve Pergola tenteler arasındaki temel fark yapılarıdır. Pergola tenteler geri çekilebilir özellikte değildir.

Klasik tenteler duvara monte edildikten sonra istendiği gibi uzatılabilir ve geri çekilebilir. Bir tentenin Pergola tenteden farkı duvardan kolay bir şekilde ayrılabilecek geçici bir yapı olmasıdır. Pergola tente kalıcı bir yapıdır. Klasik tentelerin ve Pergola tentelerin farkları malzeme olarak da değişir. Pergola tenteler genel olarak ahşap kiriş ve kafeslerden yapılır. Bazı Pergola tenteler tabana metal ile yapıştırılır ve desteklenir. Bu da Pergola tenteleri diğer tentelere göre çok daha sağlam yapar. Pergola tentelerin kurulumu biraz zordur. Bu tenteler işini bilen biri tarafından yapılmalıdır. Pergola tenteler genel olarak arka bahçelerde bulunduğundan klasik tentelere kıyasla biraz daha aksesuar gibidir.