Otomatik kepenk, işyerlerinde yaygın olarak kullanılan, güvenlik amacıyla kapı ve pencereleri kapatmak için kullanılan ve aynı zamanda otomasyon sistemine sahip sistemlerdir. Kepenkler yüksek güvenlik ve estetik görünümü nedeniyle tercih edilen kepenklerden biridir. Otomatik kepenk avantajları şöyle sıralanabilir:

Bu kepenklerin kullanımı üçe ayrılmaktadır:

Pencerelerde kullanılan otomatik kepenkler genellikle uzaktan kumandalarla kontrol edilmektedir. Kullanıcının isteğine göre pencerelerde farklı sistemlerle de kurulabilmektedir. Kişiler, istendiğinde otomatik olarak açılıp kapanabilen sistemler ile otomatik kepenk kullanabilirler.

Garajlarda kullanılan otomatik kepenkler manuel veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Ayrıca garajlarda kullanılan otomatik kepenk sistemleri, araçlar garaja yaklaştığında otomatik olarak açılır ve normal olarak takılan fotoseller yardımıyla aynı şekilde kapanır. Kapılarda kullanılan kepenkler hem uzaktan kumanda hem de şalter ile kontrol edilerek manuel olarak da butonlar ile çalıştırılmaktadır.

Otomatik Kepenk Çeşitleri

Otomatik kepenk çeşitleri motorlara ve sistemlere göre sınıflandırılmaktadır. Kepenkler için özel otomatik kepenk çeşitleri olduğunu söylemek doğru bir genelleme olmayacaktır. İhtiyaç duyulan kullanıma göre kepenk seçimi yapılmaktadır. Çeşit kepenk saymak mümkün olmasa da otomatik kepenk sistemlerinde kullanıldıkları yerlere ve kullanılan güce göre gruplandırmak mümkündür. Otomatik kepenkler, kullanılan güç kaynağına göre motorlu otomatik jaluzi ve elektrikli otomatik jaluzi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kepenk motorlarından enerji çekerek çalışırlar. Motorlu otomatik kepenkler genellikle dış mekanlarda kullanılmaktadır.

Bu tip kepenkler uzaktan kumanda ile kontrol edilebileceği gibi anahtar veya duvar butonları ile de kontrol edilebilmektedir. Bu kilit maksimum güvenlik seviyesi sunar. Yangına ve doğal afetlere karşı oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra estetik ve dekoratif bir görünüm sunarken, yapıldıkları malzemeler sayesinde toz ve yoğuşmayı önleyerek kullanıldıkları yerleri korurlar. Motorlu otomatik kepenklerden farklı olarak, çalışması için gerekli enerjiyi elektrik kullanarak sağlarlar. Bu fark dışında tüm özellikleri ve faydaları motorlu kepenk sistemlerine çok benzer. Otomatik kepenklerde otomatik kepenk yayı oldukça önemlidir ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Kepenk Yayı Nasıl Takılır

Otomatik kepenk yayı tamiri sıklıkla karşılaşılan destek talepleri arasındadır. Yayları kullanımdan dolayı çabuk bozulur, kırılır veya çatlamaktadır. Kepenk yayları birçok farklı yöntem kullanılarak sarılmaktadır. Kepenk eğri ise, çalışırken çok ses yapıyorsa, yarım çalışıyorsa ve artık açılmıyorsa kepenk yaylarının kırıldığını anlayabiliriz. Kırık olduğunu düşünülen kepenkler asla kullanılmamalıdır. Bu kişilere zarar verilerek oldukça risklidir. Mevcut durum daha da kötü bir hale gelmektedir. Otomatik kepengin bozulduğu tespit edildiği anda kullanımı acilen bırakılarak kepenge giden elektrik kesilmelidir.

Kepenk yaylarının montajı oldukça riskli bir iştir. Bu nedenle, bunun deneyimli ve profesyonel bir esnaf tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Hatalı yaylara sahip kör yayların kullanılması, kör motora zarar vererek maliyetleri artırmaktadır. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde kepenk servisine başvurunuz. Yayların onarımı ve kepenklerin onarımını gerçekleştirdiğimiz firmamızdan anında hizmet olmak çok kolay. Hizmet için aradığınızda kepengi tamir ettirip kullanmaya devam ederek değiştirme için teknik destek talep edebilirsiniz. Firmamız 7/24 müşteri desteği sağlamaktadır ve en güvenilir kepenk tamiri hizmeti vermektedir. Bize iletişim numaralarımızdan, canlı destek hattımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza da göz atın;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir