Kutu içerisinde bulunan yay sisteminin boruya sabitlenmesi ve oluşturulan dönme kuvvetinin, kutu içerisindeki boruya toplanmasını sağlar. Bu sistemde temel kuvvet ise insandır. Günümüzde oldukça gelişen kepenk sistemleri artık manuel olarak açılıp kapandığı gibi, otomatik olarak da kullanımı yaygınlaşmıştır. Yeni sistem kepenk çelik yayı sayesinde oldukça kolay kullanımlı ve güvenlik açısından yüksek korumalıdır.

Ülkemizde teknolojinin kullanıldığı ve insanlara birçok kolaylığı sağlayan üretimler gerçekleşmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle hem güvenlik hem de insan üzerindeki yüklerin azalması ve daha verimli çalışma ortamları sağlanmaktadır. İnsanlar için en önemli konulardan biri güvenlik sistemleri ve hayatımızı daha da kolaylaştıracak sistemlerin gelişmesidir. Otomatik kapılar ve kepenkler hem mal güvenliğimize hem de can güvenliğimize yardımcı olmaktadır.

Otomatik kepenkler özellikle günümüzde pek çok alanda yerini almıştır. Kullanım amaçları içerisindeki en yaygın sebebi ise, güvenli bir ortam sağlamak ve dış etkenlerden korunaklı bir alan yaratmaktır. Eski tarihlerden günümüze uzanan süreçte garaj kapısı, işyeri, balkon ve bahçe katı kapılarında tercih edilen bir sistemdir. Metal, ahşap ve PVC gibi farklı malzemeler kullanılan; sarmal, yana kayar ve levha şeklinde sistemler imal edilmektedir.

kepenk çelik yayı
kepenk çelik yayı

Kepenk Yayı Nasıl Kurulur?

Otomatik kepenk yayları kullanım esnasında kırılabilir ya da atmaktadır. Kepenk yayları pek çok farklı yöntem kullanılarak sarılabilmektedir. Kepenk yaylarının attığını ya da kırıldığını belli başlı durumlardan anlamak mümkündür. Peki bunlar nedir?

Bu tip sorunlarda, kepenk yayı tamiri ve kepenk tası tamiri için hemen bir servis ekibiyle iletişime geçmelisiniz. Kepenk çelik yayı değişimi için teknik destek talep edebilirsiniz.

kepenk çelik yayı

Kepenk Yayı Tamirinin Avantajları Nelerdir?

Yaylar çok basit bozulan veya arıza yapan ekipmanlar değildirler. Kepenklerin sıkışması sonucu haraket kabiliyetleri hasara uğramaktadır. Motor çalışmaya devam ettiği için kepenk kilitlenektedir. Ancak durma noktasında duramaz ve motor başta olmak üzere diğer çalışan parçalar da zarar görür.

Kepenk sıkışma yaşadığında hemen durdurmak çok önemlidir. Aksi halde açmaya devam etmeye çalışmak çok daha farklı sorunlara neden olmaktadır. Buna ek olarak kepenklerin düzenli aralıklarla bakımlarının yapılması gereklidir. Elektronik parçalara su değmeyecek şekilde kepenkleri temizlemek, ürünün zarar görmemesini sağlayacaktır. Kepenk çelik yayı içerisindeki arızanın da tespit edilmesi için tecrübeli ustalara başvurulması gerekir.  Hayatı kolaylaştıran kepenk sistemleri ile insanlar daha fazla güvenli ve daha fazla huzurlu bir yaşam sürerler. Zaman içerisinde kepenk yan sistemlerinde meydana gelen arızalar, bir an evvel tamir edilmezse ciddi güvenlik sorunları oluşmaktadır. Kepenk yay tamiri yapmak, yeni bir kepenk almaktan daha uyguna gelir. Çünkü arızaya sebep olan nedenlerin onarılması daha düşük maliyet gerektirir.

Yay değişimi, yay sökme, akü değişimi veya olası elektrik kesintilerinde kepengin elektriğini veren sistemin bakımı yapılmalıdır. Bu şekilde kepenk alımından daha ucuza mal olmaktadır. Kepenk yaylarının tamir edilmesi ömürlerini uzatacağından, uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılmaları mümkün hal almaktadır.

Diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir