Kepenk boru başı, kepenk sistemlerinin ana malzemelerini oluşturan kilit aksesuarlarından bir tanesidir. Kepenk sistemi yıllardır işletmelerin güvenlik önlemi olarak mutlaka yaptırdıkları bir sistemdir. Zamanla bu sistem de diğer her şey gibi yenileşmeye ve değişime uğramıştır. 2 çeşit kepenk bulunmaktadır. Bunlar manuel ve otomatik kepenk sistemleridir. Manuel kepenk sistemi geleneksel olarak adlandırılan insan gücüyle çalışan sistemdir. Otomatik kepenk sistemi ise teknolojik olarak geliştiği için uzaktan kumanda yardımıyla çalışmaktadır. 

Kepengin uzun ömürlü olması için kepenk aksesuarlarının mutlaka sağlam olması gerekmektedir. Kurulan bu sistemde tüm aksesuarların işini yerine getirmesi oldukça önemli bir detaydır. Kepenk boru başı da bu aksesuarlardan bir tanesiyken aynı zamanda kepengin sorunsuz çalışması için önemlidir. Kepenk aksesuarları zamanla eskime ve yıpranma gösterebilmektedir. Bundan dolayı kepenk sistemini baştan değiştirmek yerine sadece yıpranan o parça değiştirilebilmektedir. 

Her parçanın belirli ölçüleri bulunmaktadır. Bu ölçüler kepenk ölçüleriyle bağlantılı olmaktadır. Bunun için kepenk sisteminizde arıza veren bir parçanız varsa mutlaka kepenk sisteminize bağlı ölçülerle yenisini satın almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kurulmuş olan sisteme aldığınız parça uyum sağlamayacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi mutlaka ölçünün doğru alınmasıdır.

Kepenk boru başı,
Kepenk boru başı,

Boru Başı Değişimi

Kepenk boru başı değişimi, kurulu sistemin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi adına oldukça önemlidir. Boru başları kepengin sağlamlığını arttırmak için oldukça önemli bir aksesuardır. Kepengin sorunsuz çalışması güvene alınmak isteyen bölge için oldukça önemlidir. Yıllardır kullanılan ve hala üretimi devam eden kepenk sistemlerinde aksesuar değişimi de yapılmaktadır. Kepenk boru başı değişimi de bu şekilde yapılabilmektedir. 

Yıpranmış boru başını kepenkten dikkatlice çıkarıp diğer aksesuarlara zarar verilmediğinden emin olunması gerekmektedir. Daha sonra kepenk ölçülerinizi bilerek yeni boru başınızı bu ölçüler ile almanız gerekmektedir. Montaj işlemini yapılabiliyorsa kendiniz yapabilirsiniz. Fakat kepenk bütünlüğüne ve çalışma işleyişine zarar vermemek adına yardım almak önerilmektedir. Yanlış montaj sonrasında kepengin ciddi bir tamire ihtiyacı olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek adına yetkili servisin boru başı değişimini yapması gerekmektedir.

Kepenk boru başı değişimi bu şekilde gerçekleşmektedir. Diğer aksesuarların da değişimi bu ve bunun gibi yapılmaktadır. Bunun için kepenk işleyişini bozan parçayı tespit edip mutlaka yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir. Güvenlik önlemleri için oldukça önemli olan kepenk sistemi bu şekilde korunmaya devam edecektir. Alınan parçalara kalite ve paslanmazlık bakımından dikkat edilmesi de önemlidir. Bu sayede alınan parçalar uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir.

Kepenk Boru Başı Neden Arızalanır

Kepenk boru başı zamanla arızalanabilmektedir. Bu arızanın sebebi genellikle dış etkilere bağlı olmaktadır. Fakat sürekli kullanımda eskime ve yıpranma da gerçekleşebildiği için de boru arızalanabilmektedir. Yaşanılan arızanın giderilmesi ise çok zor bir işlem değildir. Eski boruyu yenisiyle değiştirerek kepenginizden eski randımanı almaya devam etmeniz mümkündür. Dış etkenler, hava şartları gibi günlük etkenler borunun yıpranmasında büyük rol oynamaktadır.

Kepenk aksesuarları ne kadar dikkat edilirse edilsin zamanla mutlaka yıpranma ve arızalanma göstermektedir. Fakat bu arızanın gecikmesi için de yapılacak yöntemler bulunmaktadır. Düzenli bakımları yapıldığı zaman kepenk aksesuarları yıpranmaya direnebilmektedir. Paslanmaz çelik tercih etmek de yıpranma payını en aza indirecektir. Kepenk aksesuarları bu yöntemler kullanılarak uzun yıllar kullanılabilmektedir. Fakat arıza yapması da normal bir durumdur. Bu gibi arıza durumlarında mutlaka yardım alınması gerekmektedir. Gerekli yardımı yetkili servislerinden almanız mümkündür. Kepenk sektöründe bulunan firmalardan arıza yaratan parça satın alınabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir