Endüstriyel kapı fabrika, depo, büyük hacimli tesisler gibi geniş açıklıkların bulunduğu alanları kapatmada kullanılmaktadır. Seksiyonel kapılar olarak da ifade edilen endüstriyel kapılar, çeşitli emniyet sistemleriyle donatılmış, uzun ömürlü kullanım sağlayan kapılardır. Fabrikanın en önemli unsurları arasında olan bu kapılar iş verimine büyük katkılar sağlar. İstenilen ebat ve ölçülerde tasarlanabildiğinden giriş ve çıkışların bulunduğu tüm yerlerde kullanılmaktadır. Kullanım alanına uygun; çelik veya alüminyum malzeme seçenekleri mevcuttur. 

Doğru seksiyonel kapı seçimi yapamayan birçok fabrika günlük iş akışı içinde birde kapıyla  ilgili problemler ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Endüstriyel kapı tercihi yapacak olan sektörler, kısa ve uzun vadede verimlerini arttıracak şekilde seçim yapmalıdırlar. Endüstriyel kapı panelleri arasında kapının üstünde, yanlarında ve altında yer alan EPDM contalar toz, hava ve su geçişini engeller. Seksiyonel kapı panelleri birbirine galvanize çelikten imal edilmiş menteşeler ile bağlanmaktadır. Kapının raylardaki hareketini sağlayan tekerlek setleri, sessiz çalışmayı sağlayan gürültü önleyici polyamidten üretilmiştir. Endüstriyel fabrika kapıları içerisini göstermeyen panellerin yanı sıra alüminyum profillerden ve camdan imal edilmektedir. Gerek dış cepheye uyumluluğu ile gerekse vitrin görünümü ile dikkat çekmektedir.

Endüstriyel Kapı Avantajları Nelerdir? 

Endüstriyel kapının diğer raylı kapılara göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Raylı kapılarda, kapının çalışma alanı iç mekanın kullanım alanını kısıtlamaktadır. Ancak endüstriyel kapıların açılımı yukarı yönlü olduğundan dolayı kullanım alanına engel olmuyor. Fabrika veya büyük depoların mal kabul girişlerinde kullanılabildiği gibi daha ufak boyutlu kapılarda denetim gerektiren yerlerde kullanımı yaygınlaştı. Kullanımında manuel kontrol olsa da genellikle otomatik kontrol seçeneği tercih edilmektedir. 

Gelişen teknoloji ile birlikte, akıllı telefonlarla kontrolü de sağlanmaktadır. Endüstriyel kapının bir diğer avantajı ise ses ve ısı yalıtımı olmasıdır. Dış mekanla ses ve ısı izolasyonu için ekstra çalışmaya gerek kalmadan dış mekanın olumsuz şartlarından korunmayı sağlıyor. Ürünün çalışma biçimi motor otomasyon sistemleri ile hareket ettirilmesiyledir. Bununla birlikte halat kopması gibi risklere karşı gerekli frenleme tertibatı da mevcuttur. Hırsızlık gibi olaylara karşı dayanıklı malzeme kullanılmış ve gerekli önleyici tedbirler de ek olarak alınmıştır. 

Uygulanabilmesi için kapı boşluğunda en az 50 santimetre kiriş alanı olması gerekmektedir. Kiriş alanı bulunmayan kapı boşlukları için gerekli ölçülerde profillerden sahte kirişler yapılmaktadır. Endüstriyel Kapı yay yataklanmasının yapabilmesi için kapının yüksekliğinden itibaren 50 cm alana ihtiyaç duyulur. Bu kapıların otomatik kullanılan sistemlerinde kapı açılma hızı sabittir. Kapı açılma hızı ise 25 cm/ saniyedir. 

Endüstriyel Kapı Sistemleri Çeşitleri

Endüstriyel kapı sistemleri içerisinde sayabileceğimiz garaj kapıları özellikle müstakil kapalı garajlarında tercih edilen ürünlerdir. Estetik görüntüsü ve sessiz çalışma özelliği sebebiyle garajlar için oldukça ideal bir yapıdadır. Dolgu paneli sayesinde soğuk ve sıcak izolasyona da sahiptir. Büyük firmaların tercih ettiği endüstriyel kapılar depo sevkiyat akışınızı hızlandıracak özellikleriyle öne çıkmaktadır. 

Tesisi sıcaktan ve soğuktan korumayı sağlayan kapı  sistemleri enerji maliyetini düşürecek ve profesyonel bir emniyet sağlayacaktır. Seksiyonel kapılardan biri olan hızlı PVC kapı çeşitleri yüksek hızlı sistemlerdir. Giriş çıkış trafiğinin çok yoğun olduğu alanlarda kullanılır ve kapı sistemleri son teknoloji ürünüdür. Hızlı geçiş özelliği sebebiyle zamandan tasarruf ettiren bu sistem son derece fonksiyoneldir. Ayrıca endüstriyel kapı fiyatları tercih edilen ürüne ve sayısına göre farklılık gösterecektir. Güvenliğinizi ve konforunuzu düşünen bu kapı sistemlerini tercih ederek teknolojiyi hayatınıza daha fazla dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte zamanınızdan da tasarruf sağlayarak kendinize saklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir